Заштита сајбер простора: Како америчке и кинеске политике угрожавају бесплатни интернет

Слобода интернета је угрожена не само акцијама Кине, већ и Сједињених Држава, сматра група стручњака из америчког тхинк танк Heritage Foundation. Након именовања кључних пријетњи слободном сајбер простору, они су предложили низ рјешења за ове проблеме.  Стручњаци Кину називају једном од главних пријетњи у сајбер простору. “Кина планира да наоружа информационе технологије, како би постала дигитална суперсила двадесет првог века. Али Кина није једина прijетња у сајбер простору. Бројни пирати лутају пространствима сајбер-простора, тражећи да осујете предности других. Да бисмо обезбjедили мирну и просперитетну будућност, морамо да очувамо слободу и отвореност глобалног сајбер простора“, навели су стручњаци у коментару.

САД такође користе сумњиве методе да „заштите интернет” које угрожавају слободу говора и легитимну трговину. „У Сједињеним Државама су недавно процурили документи из Одјелења за унутрашњу безбједност, који су открили систематске покушаје договарања са платформама друштвених медија ради блокирања политичких говора, као екстремистичке претње. Друштвене политике, као што су различитост, једнакост и инклузивност, као и еколошки, социјални и стандарди управљања, коришћени су да би се обезбједила модерација политички мотивисаног садржаја на сајбер-друштвеним мрежама“, наглашавају стручњаци.

Задатак заштите сајбер простора састоји се из три дијела. То укључује одржавање простора за слободну размјену идеја, дебату, сарадњу и размјену информација; обезбјеђивање безбједног окружења, заштићеног од злонамјерних и нелегалних активности; и одржавање сајбер простора као „мотора приступа и обиља“.
У рјешавању ових проблема треба да учествује не само власт, већ и друштво. „Ниједан од ових задатака није само задатак владе, а јавним доменом не би требало да управљају само корпоративни интереси. Цивилно друштво има важну улогу у окупљању живахних, креативних, кредибилних и технички упућених гласова, посвећених унапређењу слободе, безбједности и просперитета за све.

Стручњаци предлажу слиједеће кораке за стварање „поузданих, моћних и отпорних мрежа“.

„Мреже неће функционисати, ако људи које им привучете немају одговарајуће вјештине, знања и квалитете. Другим ријечима, људи који управљају мрежама морају имати средства да ураде праву ствар у стварном свијету. Осим тога, потребно је „дати људима разлог да желе да се врате“, кажу стручњаци.

Редакција