ТРИ ПИТАЊА ЗА ОЕБС НА ДАН КАДА ЈЕ ПОБЕЂЕН НАЦИЗАМ И ФАШИЗАМ У ДРУГОМ СВЕТСКОМ РАТУ!

На дашањи дан, 9. маја, када обележавамо Дан победе над фашизмом и нацизмом, када је нацистичка Немачка потписала капитулацију у Другом светском рату, требали бисмо да се подсетимо да је Комитет за демократију, људска права и хуманитарна питања Парламентарне скупштине ОЕБС-а ОДБАЦИО нацрт резолуције осуде неонацизма, којом се позивају све државе чланице да се супротставе хероизацији нацистичког покрета, борби против расизма, екстремизма, као и све покушаје да се то оправда на вишем политичком нивоу.
Резолуцију “О борби против ксенофобије, агресивног национализма и остале нетрпељивости”, коју је поднео руски посланик Артјом Туров, ОЕБС је ОДБАЦИО са 25 гласова против, док је 11 било за и 13 држава уздржано.
Имајући у виду да је одбачена резолуција која осуђује неонацизам, аргументовано се може закључити да ОЕБС (организација за европску безбедност и сарадњу), као највећа међувладина организација која се бави питањима безбедности и у чији домен спадају питања као што су контрола наоружања, људска права, слобода штампе и слободни избори – НЕ ЖЕЛИ ДА ОСУДИ НЕОНАЦИЗАМ – ТО ЗНАЧИ ДА ГА ПОДРЖАВА!
Господо ”парламентарци” ОЕБС-а, три питања за вас:
1. Да ли је ваше противљење осуди неонацизму засновано на ставовима Ватикана (који је de facto и de jure Латеранским уговором творевина фашисте Мусолинија) имајући у виду да је Ватикан, као транснационална религијска организација која незаслужено има статус посматрача у ОЕБС-у, јер није држава према међународно-правним атрибутима, после Другог светског рата „пацовским каналима“ збрињавао нацисте ?
2. Ако је Европа, примарно, имала проблем са нацизмом у Другом светском рату, а не са фашизмом (који не би могао да има замах који је имао да није био под окриљем нацизма), како је могуће да се ЕУ темељи на антифашизму, а не на антинацизму и још да ОЕБС, као организација за европску безбедност и сарадњу, не жели да се супротстави неонацизму и усвоји резолуцију која осуђује неонацизам?
3. Ако не желите да осудите неонацизам, да ли то значи да подржавате сва недела нациста у Другом светском рату?
Одбијањем резолуције која осуђује неонацизам ОЕБС се сврстао међу организације које га подржавају.
Србији није потребно да буде чланица такве ЕУ!
Наша земља и наш народ су исказали непоколебљиву вољу да се, и по цену небројених жртава, победи фашистичко-нацистички завојевач и одбрани отаџбина.
Данас, на Дан победе, потомци изражавају дубоку захвалност херојима и браниоцима отаџбине, не делећи их по знамењима под којима су бранили своју земљу и давали своје животе.
Са великом тугом, у овом часу, сећамо се стотина хиљада невино побијених људи у Другом светском рату од стране нациста и фашиста и храбрих бранилаца наше земље . Жртве које смо поднели биле су међу највећима у Европи, али и поред свих искушења са којима се и даље суочавамо, знамо да те жртве нису биле узалудне и да ће та рана бити зацељена.
Ми, потомци, никада не смемо заборавити невину крв наших предака проливену у свим крајевима у којима је живео и живи наш народ.
Нека је слава свим херојима који су своје животе дали у борби против нацизма и фашизма у Другом светском рату!
Гордана Валчић
председник покрета НАША ПРИЧА СРБИЈА