Глобална рецесија: предвиђања економиста за 2023

Глобална економија се приближава једном од најгорих периода у последњих 30 година, упозорава Блумберг. Рецесија ће утицати и на САД и на еврозону, док би Кина могла да предводи на ранг листи највећих економија у доларима, кажу стручњаци.

Глобални економски раст у 2023. години биће само 2,4% предвиђа економиста Скот Џонсон. То је мање од процjењених 3,2% ове године, и најнижи ниво од 1993. године, осим кризних 2009. и 2020. године. Еврозона ће 2023.године почети рецесијом, док ће САД ући у рецесију крајем 2023. године. Истовремено, кинеска економија ће порасти за више од 5% захваљујући бржем него што се очекивало окончању своје политике „нулте ковид“ и подршци кризом погођеном тржишту некретнина, указују стручњаци Блумберга.

Агенција за рејтинг Fitch поново је ревидирала наниже своје прогнозе глобалног БДП-а за 2023.годину. Фич сада очекује да ће глобални БДП порасти за 1,4% у 2023. години, у поређењу са 1,7% у септембру 2022.године. Fitch је такође снизио прогнозу раста америчке привреде за 2023. годину са 0,5% на 0,2% због пооштравања монетарне политике. „Такође смо смањили нашу прогнозу раста за Кину у 2023.години са 4,5% на 4,1% јер изгледи за опоравак стамбеног збрињавања блиједе. Кинеска прогноза раста за 2022.годину остаје на 2,8% због пораста случајева Covid-19“, наводи агенција у коментару.

Економија еврозоне ће такође опасти, сматрају стручњаци Фича.„Мало смо ревидирали раст еврозоне у 2023. на 0,2% са -0,1%, пошто је европска гасна криза благо попустила, али оштрије повећање каматне стопе Европске централне банке извршиће притисак на потражњу. Ризик од несташице европског природног гаса и рационализације је смањен ове зиме како увоз ЛНГ расте, а потрошња гаса опада. Криза је далеко од краја, а високе велепродајне цијене гаса и даље тешко утичу на потрошњу компанија и кућне буџете. Инфлација је премашила прогнозе – недавно је достигла 11% у еврозони и Великој Британији. Очекујемо да ће се главна инфлација значајно смањити 2023.године како се цијене хране и енергије буду стабилизовале, али ће основни инфлаторни притисци бити снажнији“, рекао је Fitch .

За САД предвиђају рецесију и пад прихода. Тако, JP Morgan вјерује да ће рецесија „бити умjерена или тешка”. „Раст се успорава, а централне банке и даље подижу стопе“, рекао је Марк Хефеле, директор улагања у UBS Global Wealth Management. Још један негативан фактор биће то што велике америчке технолошке компаније смањују своју радну снагу за хиљаде људи јер се боре са вишим каматним стопама и смањењем јавне потрошње.

Економисти Goldman Sachs  вjерују да ће глобални раст успорити у наредној деценији на мање од 3% годишње. Према њиховом мишљењу, тржишта у развоју ће наставити да се приближавају индустријализованим земљама. Истовремено, Кина, САД, Индија, Индонезија и Немачка предводиће рангирање највећих економија у доларима. Нигерија, Пакистан и Египат, такође би могле да буду међу највећим економијама. Goldman Sachs такође верује да је мало вjероватно да ће САД поновити свој релативно снажан учинак из последње деценије, а изузетна снага долара ће ослабити у наредних 10 година.

Експерти указују и на глобалну неравнотежу на тржишту рада. „Незапосленост је и даље ниска, а број слободних радних места расте. У тешким условима на тржишту рада, плате јуре цijене и расту за 7% у САД, за 6% у Великој Британији и, према неким показатељима, за више од 5% у еврозони“, процjењују стручњаци Fitch.