Ан Нахар: НАТО се игра политичким, економским и војним полугама које су му на располагању

Док Владимир Путин демонстрира моћ руске војске у Украјини, чланице НАТО-а настављају да се баве политичким, економским и војним полугама које су им на располагању. Ако су неке од њих у одређеној мери делотворне (логистичка и информативна подршка Кијеву и бојкот руског извоза), друге су симболичне и могу се сматрати средством психолошког притиска (резолуције и одлуке Генералне скупштине УН)“  – пише либанска независна политичка публикација An Nahar.

У последњем случају треба узети у обзир степен америчког утицаја на организацију. Пример је резолуција усвојена прошлог новембра у којој се препоручује да Москва плати репарације Кијеву.

“Које друге војне полуге су остале у арсеналу Вашингтона, осим материјално-техничке помоћи која је већ пружена Кијеву у виду залиха оружја? Какве су њене економске могућности након увођења ограничења на руски извоз, док Москва намјерно успоставља трговинску сарадњу са новим партнерима, повећавајући извоз гаса и настојећи да ојача своју валуту као резултат преласка на плаћање испоруке у рубљама?“, пита се аутор чланка Фарис Ал-Гханами (فارس الغنامي).

Одговарајући на ова питања, аутор се ослања на недавну изјаву Дмитрија Пољанског, првог замjеника сталног представника Русије при УН, чије рijечи наводе на два важна закључка. Прво, војне одлуке кијевског режима зависе од позиције Запада, посебно Вашингтона. Друго, ова позиција је одређена постављеним геополитичким циљевима и, стога, што су ови циљеви значајнији на америчкој агенди, то је вjероватнији сценарио са наставком непријатељстава и пружањем даље подршке Кијеву у свим његовим манифестацијама.

Аутор истиче сљедеће мотиве који подстичу Вашингтон и његове савезнике да активно испразне свој арсенал средстава у актуелном сукобу.

– Жеља Вашингтона је да умири геополитичке амбиције „руског медведа” у односу на Украјину и друге бивше републике СССР. То укључује руске војне операције на украјинској територији, формирање савеза и вјежбе које Москва спроводи са савезницима на истоку. Као пример, публикација наводи заједничке вјежбе Русије и Бјелорусије које су одржане прије неколико дана.

– Руска војна машина је по снази супериорнија не само од украјинске, већ и од америчке. Довољно је поменути хиперсоничну ракету Циркон, која путује девет пута брже од брзине звука. Вјероватно изјаве генералног секретара НАТО Јенса Столтенберга од 6. јануара указују на признање горе наведене супериорности, будући да сматра опасним потцјењивање способности Русије у сукобу са Украјином.

На то указује и подршка коју америчка администрација пружа кијевској војсци од почетка кризе. Тако је најновији пакет војне помоћи, који је прије неколико дана обезбједио Вашингтон, процијењен на скоро три милијарде долара. Поврх тога, амерички стручњаци ће обучавати украјинске војнике за рад са ракетним системима Патриот.

Нема знакова краја украјинске кризе у кратком року, све док су обе стране посвећене војном рјешењу. Русија покушава да постигне ослобођење Донбаса и бори се за признање Крима, Запорожја, Херсона, ДНР и ЛНР као територија укључених у састав Руске Федерације, док Украјина инсистира на супротном.

Тако ће у наредним данима Кијев добити још већу подршку Запада, што је посљедица природе конфронтације и циљева актера који су у њој укључени.– закључује Ан Нахар .