Aмерика губи савезнике у Уједињеним нацијама!
Генерална скупштина Уједињених нација је већином гласова усвојила резолуцију коју је поднијела Руска Федерација под називом „Борба против величања нацизма, неонацизма и других пракси, које доприносе ескалацији модернх облика расизма, расне дискриминације, ксенофобије и с њима повезане нетолеранције“.
Документ изражава дубоку забринутост због „величања у било ком облику нацистичког покрета, неонацизма и бивших припадника Вафен СС, укључујући и видове подизања споменика, меморијала и одржавања јавних демонстрација у циљу величања нацистичке прошлости, нацистичких покрета и неонацизма“. Резолуција истиче „дубоку забринутост због све чешћих покушаја и случајева скрнављења или уништавања споменика подигнутих у част оних који су се борили против нацизма током Другог свјетског рата, као и због илегалне ексхумације или преношења њихових посмртних остатака”. Осуђује се употреба едукативног материјала, као и реторике у току обуке, која промовише расизам, дискриминацију, мржњу и насиље на основу етничког порекла, националности, вјере или увјерења. Позивају се земље свијета да „ развију и спроводе националне планове и акције за елиминисање расизма, расне дискриминације, ксенофобије и сродне нетолеранције, како би се обезбједило, посебно, пажљиво праћење манифестација нацизма”.
Резолуцијом се препоручује да државе забране сваку свечану комеморацију „нацистичког режима, његових савезника и организација повезаних са њима“, предузму мјере „укључујући и законодавну област и област образовања, у складу са својим међународним обавезама у вези са људским правима, како би се спријечила ревизија историје и резултата Другог светског рата и негирање злочина против човјечности и ратних злочина почињених током Другог свјетског рата “.
Документ је подржало 120 земаља. Уздржано је било 10 држава: Република Турска, Швајцарска Конфедерација, Република Унија Мјанмар, Република Кореја (односно Јужна Кореја), Авганистан (овде се мора нагласити да УН не признају ауторитет Исламски емират Авганистан, дакле, на међународном нивоу, земљу још увек представљају фигуре непостојеће Исламске Републике Авганистан 2021.), Република Еквадор, Република Панама, Независне Државе Папуа Нова Гвинеја, Независне Државе Самое , Република Палау.
Против усвајања резолуције о борби против глорификације нацизма гласало је 50 земаља.
Списак држава које су гласале ПРОТИВ резолуције под називом „Борба против величања нацизма, неонацизма и других пракси које доприносе ескалацији модернх облика расизма, расне дискриминације, ксенофобије и с њима повезане нетолеранције” :
- Сједињене Америчке Државе
- Уједињено Краљевство Велике Британије и Северне Ирске
- Федеративна Република Њемачка
- Француска Република
- Италијанска Република
- Краљевина Шпанија
- Канада
- Држава Јапан
- Аустралија
- Република Аустрија
- Португалска Република
- Република Грчка
- Република Финска
- Краљевина Шведска
- Краљевина Холандија
- Краљевина Белгија
- Краљевина Норвешка
- Краљевина Данска
- Република Ирска
- Република Пољска
- Украјина
- Мађарска
- Нови Зеланд
- Исланд
- Румунија
- Чешка
- Република Словачка
- Република Бугарска
- Република Хрватска
- Република Словенија
- Босна и Херцеговина
- Република Кипар
- Република Малта
- Република Албанија
- Република Сјеверна Македонија
- Црна Гора
- Георгиа
- Република Литванија
- Летонска република
- Република Естонија
- Република Молдавија
- Република Либерија
- Велико војводство Луксембург
- Кнежевина Лихтенштајн
- Кнежевина Монако
- Кнежевина Андора
- Република Сан Марино
- Република Кирибати
- Савезне Државе Микронезије
- Република Маршалска острва.
„Резултати гласања ове године су једноставно шокантни. Први пут у историји УН државе које су биле бивше чланице Осовине гласале су против документа који осуђује нацизам. Државе које су се противиле резолуцији, прије свега Њемачка, Јапан, Италија, показале су отворено богохуљење у односу на сјећање на жртве њемачког нацизма, италијанског фашизма и јапанског милитаризма. Гласајући против, учинили сте то. У ствари, показали сте своју праву суштину и доминантне ставове у владајућим елитама. За вас је политика ревизије и негирања историје, политика толеранције према расистичкој и ксенофобичној реторици, политика арогантне супериорности“, – рекао је замјеник сталног представника Руске Федерације при УН Генадиј Кузмин, на састанку Генералне скупштине.
Из претходног произилази, да државе које су гласале против резолуције која осуђује нацизам, заправо подржавају нацизам, расисам и све оно против чега се човјечанство борило у Другом свјетском рату.