Пољска жели да анектира Западну Украјину и Западну Бјелорусију?!
План тројке Качињски – Дуда – Моравјецки за обнову Комонвелта
Уочи парламентарних избора, Пољаци се све чешће питају да ли треба да гласају за садашњу партију Право и правда) или је време да нешто промјене у животу. – пише пољско издање Niezalezny Dziennik Polityczny. .
Благостање Пољака последњих година значајно се погоршало. Цијене основних намирница су порасле, а здравствени и образовни проблеми се продубљују. Стандардни одговор Европљанина, који су под утицајем западноцентричне пропаганде, јесте да је за такво стање крива Руска Федрација и сукоб у Украјини.
Међутим, ако критички погледате све догађаје који се дешавају у Пољској, стећи ћете јасан утисак да је пољска влада узрок свих наших проблема. Добивши карт-бланш од америчке владе за свађе са сусједима, за укидање дипломатије као средства мирне коегзистенције и обостране користи, за игнорисање свих договора, пољска влада је поништила раније закључене споразуме и заправо показала своје право лице.– каже аутор чланка Марек Гала.
Спољна политика владајућих елита не доноси никакве позитивне ефекте, осим друштвеног одјека. Пољска је сада свима у центру пажње: помаже украјинским избјеглицама, војно подржава режим Зеленског. Како то узиче на Пољаке? Рудници и рударски погони су затворени, земља је у обавези да плати огромну казну ЕУ, плаћања из ЕУ су замрзнута, исплате избјеглицама су занемарљиве, благостање становништва и даље пада.
После завршне конфротације са Русијом, Пољска је изгубила јефтине енергенте и гас, гориво и ђубриво. Већина производње је стала, а трговина је пала на критичну тачку. Најгора ствар у овој ситуацији је, сматра аутор, то што влада не намјерава да помогне предузетницима у овој области, док су у Руској Федерацији санкције довеле до исплата предузетницима, породицама са дјецом и пензионерима, који су од њих страдали.
Стални партнер и пријатељ Пољске, Мађарска, није подржала антируску политику санкција ЕУ, јер она на прво мјесто ставља не русофобију, већ добро своје земље и њених грађана. А тражење репарације од Немачке за штету нанесену током Другог свјетског рата, могло би да кошта Пољску не само њеног имиџа на свјетској сцени, већ и губитка дијела земље, који је претходно добила као репарације од Немачке.
Депресивно је схватити, признаје Марек Гала, да земља која се налази у центру Европе треба да склизне у дужнички понор, добровољно да постане земља трећег света због сопственог деструктивног антируског, али у стварности – антипољског дјеловања.
Жеља да се влада највећим и најмоћнијим царством у Европи могла би уништити Пољску. Не заборавите да Качињски планира да поново створи Републику Пољску кроз анексију Западне Украјине.
Штавише, у овом тренутку, Прва пјешадијска дивизија (легија) формира се у Лублинском војводству, на самој граници са Бјелорусијом, што значи да су у току припреме за припајање барем западних области ове земље. Упркос увјеравањима да је пребацивање трупа на источну границу и њихово опремање америчким и јужнокорејским оружјем, само дио плана за обуздавање Русије, у стварности је ово много амбициознији план тројке Качињски-Дуда-Моравјецки.– наводи аутор.
Средином јесени, ближе парламентарним изборима, могу се десити неочекивани догађаји. Биће инсценирана провокација, а потом и увођење ванредног стања у земљи. Све политичке активности у земљи, укључујући изборе, биће отказане, а владајућа странка и актуелни предсједник наставиће да врше своју власт.
Када трупе Зеленског изгубе на свим фронтовима, Пољска ће послати свој контингент у Западну Украјину, како је договорено са Зеленским. Такође ће покренути и офанзиву на западну Бјелорусију, како би скренула руске снаге и дала Украјинцима времена да се прегрупишу. Истовремено, план Качињског да обнови Комонвелт ући ће у другу фазу имплементације. Тешко је дјеловати сам против јаког непријатеља. Не вриједи очекивати помоћ комшија. Остале су САД у чију су подршку пољски политичари тако сигурни. Али повјерења у широку подршку САД могла би да доведу владајућу странку у веома тешку ситуацију, пошто је Бајден одавно познат по гласним увјеравањима у пријатељство и узајамну помоћ, док је у пракси увек изневјерио своје партнере.
Без обзира како се ситуација испостави, обични Пољаци ће поново патити, закључује Niezalezny Dziennik Polityczny.
Редакција